آموزش تغییر رمز MySQL در فضای SSH با کدنویسی ساده

در این مطلب از بلاگ ماهان سرور با آموزش تغییر رمز MySQL در فضای SSH با کدنویسی ساده در کنار شما هستیم. تنها کافیست تا این مراحل ساده را طی نمایید. سرویس مدیریت دیتابیس MySQL جزو اساسی ترین بخش های یک سرور است و مدیریت درست آن تاثیر بسیار زیادی در سطح کارایی و امنیت خواهد داشت. در این آموزش قصد داریم نحوه تنظیم و تغییر رمز MySQL برای یوزر root را مطرح نماییم. برای این کار می بایست در ابتدا به محیط SSH با یوزر root سیستم عامل دسترسی داشته باشیم. توجه داشته باشید که یوزر root سیستم عامل با یوزر root سرویس MySQL متفاوت است.

نحوه تنظیم رمز عبور برای کاربر root سرویس MySQL

اگر برای یوزر root از قبل رمزی وجود نداشته باشد می توانید به راحتی با دستور زیر اقدام به تنظیم رمز عبور نمایید:

mysqladmin -u root password NEWPASSWORD


که به جای NEWPASSWORD می بایست رمز عبور مدنظرتان را وارد نمایید.

اما اگر از قبل رمز عبور برای یوزر root سرویس MySQL وجود داشته می بایست با دستور زیر اقدام نمایید:
 

mysqladmin -u root -p'OLDPASSWORD' password NEWPASSWORD

توجه داشته باشید که حتما می بایست از رمز عبور بسیار قوی که شامل حروف بزرگ و کوچک، اعداد و کاراکترهای خاص نظیر @#! و … استفاده نمایید تا به راحتی قابل هک شدن نباشد.

روش دیگر برای تنظیم رمز عبور کاربر root در سرویس MySQL

شما می توانید این کار را در محیط دستوری mysql نیز انجام دهید. برای ورود به محیط دستوری mysql می بایست دستور زیر را وارد نمایید:

mysql -u root -p PASSWORD

که بجای PASSWORD می بایست رمز عبور root را وارد نمایید. پس از ورود به محیط دستوری mysql می توانید با دستور زیر اقدام به تغییر رمز نمایید:
 

update user set password=PASSWORD("NEWPASSWORD") where User='root';


که به جای NEWPASSWORD می بایست رمز عبور جدید را وارد نمایید. پس از انجام اینکار می بایست با دستورات زیر اقدام به بازنگری دسترسی ها و خروج از محیط دستوری mysql نمایید:

flush privileges;
quit

روش تغییر رمز عبور root در صورت فراموشی رمز عبور mysql

اگر رمز عبورت root سرویس MySQL را فراموش کرده اید جای نگرانی وجود ندارد و شما می توانید با انجام مراحل زیر اقدام به تنظیم رمز عبور جدید نمایید:

در ابتدا با دستور زیر اقدام به متوقف کردن سرویس MySQL می کنیم:

/etc/init.d/mysqld stop

سپس با دستور زیر اقدام به اجرای سرویس MySQL بدون نیاز به وارد کردن رمز می نماییم:

sudo mysqld_safe --skip-grant-tables &

حال می توانیم با دستور زیر با یوزر root به mysql وارد شویم:

mysql -u root

پس از انجام کار و تنظیم رمز عبور جدید می توانیم با دستور زیر اقدام به راه اندازی مجدد سرویس MySQL نماییم:

/etc/init.d/mysqld restart

 

اشتراک گذاری
admini
admini

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

ارسال نظر

ایمیل شما نزد محفوظ خواهد بودتمامی موارد الزامی است