بازاریابی ویدئویی چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

احتمالاً دیده‌اید که بسیاری از افرادی که دست‌شان در کار بازاریابی است به شدت بر روی بازاریابی ویدئویی تأکید می‌کنند و از آن به مثابه‌ی یکی از بهترین روش‌های بازاریابی نام می‌برند.

من در این نوشتار قصدِ آن کرده‌ام تا مروری داشته باشم بر دلایل تأکید این بازاریابان بر روی بازاریابی ویدئویی. اما پیش از آن بایستی برای آنانی که با بازاریابی ویدئویی به هیچ عنوان آشنا نیستند توضیح دهم که بازاریابی ویدئویی چیست؟

بازاریابی ویدئویی چیست؟

بازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ در زمره‌ی بازاریابی دیجیتال قرار می‌گیرد و به طور ساده به معنای استفاده از محتوای ویدئویی جهت تبلیغات است. در بازاریابی ویدئویی از ویدئوهایی که در آن‌ها اقدام به معرفی و تبلیغ محصولات و خدمات شده در وب‌سایت‌های بارگذاری ویدئو، مانند آپارات و یوتیوب، شبکه‌های اجتماعی و البته وب‌سایت خود برند استفاده می‌شود.

بازاریابی ویدئویی را پربازده‌ترین نوع بازاریابی می‌دانند. من افزون بر این دلیل، سعی می‌کنم در ادامه به دلایل استفاده از این نوع بازاریابی اشاره کنم، دلایلی که با خواندن آن‌ها به‌شدت برای استفاده از بازاریابی ویدئویی ترغیب خواهید شد.

دلایل استفاده از بازاریابی ویدئویی

1- آمارها به سود بازاریابی ویدئویی هستند:

  • آن‌گونه که هاب‌اسپات گزارش می‌دهد در حال حاضر بیش از 65 درصد از کسب و کارها از بازاریابی ویدئویی بهره می‌برند و اگر به همین ترتیب پیش رود تا سال 2019 این مقدار به 80 درصد خواهد رسید.
  • فوربس نیز گزارش می‌دهد که از میان کسانی که یک ویدئوی تبلیغاتی را مشاهده می‌کنند، 65 درصدشان اقدام به مشاهده‌ی وب‌سایت می‌نمایند.
  • یک مطالعه نیز نشان از آن دارد که حدود 90 درصد مشتریان کسب و کارها و فروشگاه‌های اینترنتی مستقیم و غیر مستقیم از بازاریابی ویدئویی تأثیر گرفته‌اند.

2- ویدئو در سئو سایت به شدت مؤثر است:

به اشتراک گذاری ویدئو در شبکه‌های اجتماعی به شدت در افزایش نرخ کلیک نقش دارد و می‌دانید که با افزایش نرخ کلیک یا همان CTR گامی بزرگ در سئو سایت برداشته می‌شود.

3- ویدئو طرفداران بیشتری دارد:

محتوای ویدئویی از طرفداران بیشتری برخوردار است. آمار نشان از آن دارند که کاربران از میان محتوای متنی، صوتی، تصویری و ویدئویی، محتوای ویدئویی را ترجیح می‌دهند. یک مرور کلی بر آمار مشاهده‌ی ویدئوها در آپارات و یوتیوب می‌تواند اثبات‌کننده‌ی این قضیه باشد.

افزون بر این، ویدئو به‌شدت و به طرزی باورنکردنی در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود. بنابراین می‌توانید با استفاده از محتوای ویدئویی کاری کنید که افراد بسیار زیادی شما را، یا در واقع کسب و کارتان را، ببینند و با آن آشنا شوند.

بازاریابی ویدئویی

4- بازگشت سرمایه‌ی ویدئو عالی است:

تولید ویدئو بازگشت سرمایه‌ی خوبی دارد، بنابراین می‌توان گفت بازاریابی ویدئویی یکی از مقرون به صرفه‌ترین انواع بازاریابی دیجیتال است. چرا که:

  • اگر هزینه‌ی زیادی صرف تهیه‌ی یک محتوای ویدئویی شود با توجه به تجربه‌های قبلی کسب و کارهایی که از ویدئو استفاده کرده‌اند احتمال بازگشت سرمایه بسیار زیاد است.
  • گاه تهیه‌ی یک محتوای ویدئویی خیلی کار پر هزینه‌ای نیست. کم نیستند کسب و کارهایی که محتوای ویدئویی‌شان را با گوشی موبایل تهیه می‌کنند.

5- امکان استفاده از خلاقیت زیاد است:

بدیهی است که در محتوای ویدئویی به نسبت محتوای متنی، تصویری و صوتی امکان استفاده از خلاقیت بسیار بیش‌تر است، خصوصاً هنگامی که از یک موسیقی عالی استفاده شود.

شما تصور کنید یک وب‌سایت برای انتقال یک پیام از یک محتوای متنی 2000 کلمه‌ای استفاده کند. در این محتوای متنی 2000 کلمه‌ای تا به چه میزان می‌توان از خلاقیت استفاده کرد؟ جز آن است که نویسنده فوقِ فوق‌اش به بهترین شکل ممکن، چه از لحاظ سئو و چه از لحاظ نگارشی، بنویسد و از بهترین و تأثیرگذارترین تصاویر در بین متن استفاده کند؟

اما همین متن 2000 کلمه‌ای را می‌توان در قالب یک ویدئوی 2 دقیقه‌ای به بهترین شکل ممکن ارائه داد. در ویدئو می‌توان از انواع مختلف جلوه‌های بصری، انیمیشن‌ها، انواع موسیقی و حتی افراد مشهور استفاده کرد.

سخن آخر

به نظر می‌رسد که نمی‌توان در برابر استفاده از بازاریابی ویدئویی مقاومت به خرج داد. در واقع اگر پیش‌بینی‌ها درست از آب درآیند صرفاً 10 درصد از کسب و کارها تا سال آینده از بازاریابی ویدئویی استفاده نخواهند کرد. اگر می‌خواهید از قافله عقب نمانید و در جرگه‌ی کسب و کارهایی درآیید که به نحو احسن از بازاریابی دیجیتال استفاده می‌کنند نباید چشم بر استفاده از بازاریابی ویدئویی ببندید.

اشتراک گذاری
آرش
آرش

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

ارسال نظر

ایمیل شما نزد محفوظ خواهد بودتمامی موارد الزامی است